Jak udělat, Jak na to
19.03.2020

VHS převod a digitalizace

Čas nezastavíme. Technika běží stále dopředu. Když jsme byli malé děti, natáčeli nás rodiče videokamerou. Všechny naše vzpomínky na dětství, dovolené, životní události máme doma archivované na VHS kazetách. A v dnešní době není možné pořídit si přehrávače, které by tyto formáty přehrály. Co s nimi tedy dělat?

 

Nejjednodušším řešením je kontaktovat přímo mě J , http://www.vhs-prevod.cz/.

 

Digitalizuji jak klasické VHS tak menší VHS-C kazety a také kamerové pásky s označením Hi8, Digital8, 8mm a MiniDV kazetky.

 

Převod provádím v nejvyšší možné kvalitě. Samozřejmě záleží na tom, jak bylo s kazetou zacházeno a kde byla uchovávána. Primárně dbám na kvalitu, používám nejkvalitnější převodníky. Nejsem nejlevnější, ale má kvalita je opravdu prvotřídní.

 

Jak digitalizace VHS probíhá?

Nejprve si od vás přeberu VHS kazety. Zaslání je možné poštou, kurýrní službou nebo osobně. Poté dojde ke kvalitní digitalizaci VHS kazety do počítače do formátu Mpeg2. Až budou Vaše digitalizované záznamy převedené, zašlu Vám je bezpečně a soukromě přes internet také jako MP4 soubory. Po vzájemné domluvě zkopíruji dodaný materiál na externí disk nebo vypálím na DVD jako video formát. VHS kazety převádím na Canopus Audio Digital Video Converteru, který patří k nejlepšímu na trhu. Tento převodník je dostatečně rychlý a kvalitní. Video, které snímá z videopřehrávače se netrhá a je dokonale synchronní se zvukem. Optimalizaci videa provádím pomocí Pinnacle Studia, kde ořezávám vlnící se okraje videopásku nebo stahuji výšky a nepříjemný šum a zesiluji čistý zvuk. Poté je video vypáleno na kvalitní DVD disky a je převedeno na MP4 formát. Tím je dosaženo nejvyšší možné kompatibility převedeného videozáznamu s dnešmími možnostmi přehrávání.

 

Pokud budete chtít, je možné také vaše převedené VHS kazety, DVD nebo harddisky vyzvednout osobně, popřípadě je zašleme přepravím službou.

 

Full Servis – odvezu/přivezu

Po domluvě je možné sjednat také full servis převod VHS. V tomto případě si pro Vaše kazety dojedu osobně do Prahy a blízkého okolí. Převod je proveden standardním způsobem a když je všechno hotové, dovezu Vám Vaše materiály zpět. Samozřejmostí je také zaslání digitalizovaného videa přes internet ještě předtím, než Vám jej zavezu zpět osobně.

Délka převodu VHS kazet

Jak dlouho bude převod trvat? Jelikož provádím všechny digitalizace přímo u sebe, není pro mě žádný problém provést digitalizaci menšího počtu VHS či jiných kazet i do druhého dne. Většinou je standardní doba dodání cca 5 dnů.

 

Na převedeném materiálu na DVD pro mne není problém vytvořit také jednoduché menu, kdy budete moci přeskakovat mezi jednotlivými částmi záznamu. Je také možné sjednotit více VHS kazet na jedno DVD a přes jednoduché menu můžete vybírat, co zrovna budete chtít sledovat.

 

VHS převod jako dárek

Výborným nápadem je také nechat převést VHS kazety na DVD a darovat jej jako dárek. Na DVD, na kterém je převedený Váš VHS materiál, mohu vytisknout obal a také potisknout samotné DVD, takže budete mít dokonalý dárek.

 

Pokud byste si přáli nechat si udělat s Vaším videem také postprodukční úpravy, není to žádný problém. Mezi základní postprodukční úpravy patří doladění barevného signálu, redukce šumu, vyhlazení záznamu nebo zlepšení ostrosti. Tyto úpravy provádím zdarma, je to součástí mé kvalitní digitalizace. Všechny digitalizace všech materiálů provádím vždy individuálně, každé video potřebuje svoje vlastní úpravy a všechno převádím na míru a přání zákazníka. Pokud si budete přát Vaše video také sestříhat nebo upravit délku záznamu, domluvíme se i na těchto úpravách. Mohu odstranit nevhodné části videozáznamu, odstranit špatné záběry, sestříhat krátký film jen z těch nejdůležitějších záběrů, umím do filmu přidat titulky, zvuk a mnoho dalšího. Stačí mne kontaktovat a domluvit si, jaké úpravy byste si přáli.

Video, které budete mít převedené na DVD nebo harddisky je možné snadno kopírovat, můžete jej rozmnožit pro Vaše příbuzné a dále s ním libovolně pracovat.

 

S přáním krásných rodinných zážitků

Marek Kotala – Digitalizace VHS